ANOREKSİYA

Bu konuya değinmek istedim; çünkü etrafımda, etrafımızda anoreksiya hastalığına şahit oluyoruz. Ben şahit oldum. Arkadaşımın yakınıydı ve yaşadığı sağlık sorunları yüzünden şuan tedavi görüyor. Bu bir kişilik bozukluğu mu yoksa bunu bilerek mi yapıyorlar anlamış değilim. Neden insan sağlığını ince görünmek için tehlikeye atar ki? Birilerinin düşündüğü mü önemli olan senin hakkında? Yoksa sen böyle istediğin için mi bu saçma olaya zaman ve daha çok şey harcıyorsun? Bence anoreksiya zayıf vücudun popüler olmasından kaynaklı. O kadar önemli ki başkalarının dedikleri. Ama tabii çevresel faktörlerin yanında psikolojik ve genetik faktörlerde rol oynuyor. Nedir bu anoreksiya? Gelin tanıyalım:

Tıptaki adı anoreksiya nervoza ama ben kısaca anoreksiya diye açıklamak istiyorum. Anormal vücut ağırlığı diye tanımlanan ve hayati tehlikeye sahip bir yeme bozukluğudur : anoreksiya. Genellikle 12-20 yaş aralığında ve genellikle kızlarda görülen anoreksiya hastaları çok az uyur, buna rağmen oldukça aktiftir. Yemek yemeyi reddederler. Bu hastalığa sahip kişiler kendine has yeme davranışları geliştirirler. Yemek yememek için yemek zamanında saklanma, yemekten kalkmak için bahaneler bulma, başkalarının yanında yemek yememe gibi garip huyları vardır. Herhangi bir hastalık belirtisi olmamasına rağmen ciddi oranda kilo kaybı, sürekli tartılmak, bol kıyafetler giyerek zayıflığını saklama, asla yeterince ince olduğuna inanmamak anoreksiya hastalığının belirtileri arasındadır. Yemekten sonra yediklerini kusmak, diyet hapları kullanarak yediklerini atmaya çalışırlar. Tuvalette uzun kalmak da bunlara dahil olabilir. Geri kusmak bulumia, bir şey yemeyi reddetmek ise anoreksiya diye tanımlanır. Bulumia denilen hastalık ayrı bir konu olarak değerlendirileceği için anoreksiyadan devam ediyorum.

Arkadaşımın yakını bununla baş etmeye çalışıyor ama vücuduna çok büyük bir özür borçlu olduğunun farkında. Böyle bir şeyi kendisine bile isteye yaptığı için utandığını ve kendinden nefret ettiğini de ekliyor. Bunun bir hastalık değil de yaşam tarzına dönüşmüş olması daha da utandırdı beni diyerek bunun çok yanlış olduğunu ve tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunun özellikle altını çiziyor. Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler bunun hastalık olduğunu kabul etmiyorlar ve destek alma konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Ama bunun ciddi bir hastalık olduğunu ve sonunun ölümle bile sonuçlanabileceğini de belirterek acilen psikoloğa başvurması gerektiğini de özellikle rica ediyor. Bunları iyi okuyun. Eğer böyle bir rahatsızlığınız varsa bir an önce iyi bir psikoloğa başvurun. Kendinizin kıymetini bilin ve siz zaten olduğunuz gibi en özel ve teksiniz. Bunu unutmayın.