DUYGU SÖMÜRÜSÜ

İşim hallolsun da nasıl olursa olsun. İnsanların; paralarını, duygularını, gururlarını, zaaflarını okşayarak bunu yapan o kadar çok insan var ki… Elde etmek istediği şeyleri karşısındakinin çıkarını gözetmeden yapan bir sürü insan, insan müsveddesi. Böyle bir çağda mı yaşıyoruz yoksa çağı bu hale insanlar mı getirdi? Bunun nüansını yapmak çok zor. O kadar zor ki insanlar çok karmaşık. İnsanlar karmaşık, duygular keşmekeş, olayların akıbeti nereye gidiyor anlaması zor. Ama en kötülerinden biri : duygu sömürüsü. Belki merhametini belki iyi niyetini sömürüyorsun da sonra ne oluyor? O insanın hem hayata bakışını değiştiriyorsun hemde insanlara olan davranışını..

Değiştiriyorsun birini. Kötü olaraksa bu çok acı. Belki umudu var insanlarda, insanlığa dair. Kullanarak, zorla alarak istediğini onun umudunu hiç ediyorsun. Birine yaptın sonra hop sıra diğerinde. Eline ne geçiyor duygu sömürüsü yaptığında? Her şey senin istediklerinden ibaret değil mi? Değil. Başkalarını düşünmeden yaşayan ahmaklardan olma. Olma ki bir gün araya bil o insanları. İyileri kaybetme, iyiliğini kaybetme. Kullanan olma sen. Kullanılan da olma tabii. Anlatmak istediğim bu değil. Hep alan el olma yani. Sen önemlisin ama karşındakinin kalbi olduğunu unutma. Onunda; duygu, merhamet, şefkat gibi özellikleri var, çünkü o da bir insan. Tıpkı senin gibi.

” Ben şimdi ne yaparım? Sen bunu yapmazsan veya yaparsan bunun altından nasıl kalkarım? Ona ne derim? Ona bunu nasıl dersin? Nereye giderim? Oraya gidebilir miyim? Bunu benden nasıl istersin? Bunu bana nasıl söylersin? Bunu ona nasıl söylersin?” gibi suçlar hatta sorgular tarzında sorular sorma. Bu soruların bir alternatifini üret. Zor durumda bırakarak onu çıkmazsa sürükleme. Bi yol bulup ikinizin çıkacağı bir son düşün. Böyle sorular gerçekten duygu sömürüsü dediğim tanımda oldukça fazla.

Kendini düşündüğün kadar karşındaki insanı da düşünürsen sonuç hep senin leyhine olur. Yok efendim kendimi acındırayım, duygu okşayayım, kabul ettireyim gibi olaylara dalarsan hiçbir şey hallolmuyor. Bence insan bir olay karşısında sadece kendini düşünmeyecek. Bu her şey için geçerli. Biri zor durumda kalıyorsa bu başkasından kaynaklıdır çoğu zaman. Eğer duygu sömürüsü yaparak halledebileceğini düşündüğün insana da dokunuyorsa ucu, yapma. Onu yanına alarak hallet. Ama kullanarak değil.