NARSİST

 

Eminim o kadar var ki bu narsist insan güruhundan çevrende. Bazen kendileri belirtir ve bundan hiç rahatsızlık duymaz bu narsist insan. Bazen de sen ne demek olduğunu biliyorsan ve insanları çözebiliyorsan anlarsın. Benmerkezci ve kibirli düşünmek başlıca özellikleridir bu narsislerin. Aslında gizli bir aşağılık kompleksleri vardır. Empati kurmazlar, kendilerine aşırı hayranlardır. Sürekli olarak kendilerini ön plana çıkarmaya çalışırlar. Bu eminim herkesi rahatsız eder ama bazıları da bundan hoşlanır. Nasıl hoşlanılır yahu bu insandan diyorsun değil mi? Mesela şöyle:

Onu o kadar değerlileştirir ki bunu kendisi yapar kaba tabirle ( kendini bir şey zannettirir ) ve sonra böyle davrandığında onu yadırgamaz. Yadırgayamaz. Bu bir kişilik bozukluğudur ama çoğu çevrenin yönlendirmesiyle ortaya çıkar. Gazlar onu, harika olduğuna inandırır. Bunu ona ya yaranmak için yapar ya da yanında kalmak için. O da tabii ki oldukça şişer ve sonunda ego patlaması yaşar. Bazen değer veririz de bu boşa çıkar ya.. Boşa çıkan en önemli bir örnektir narsist birine değer vermek. Onu hayata böyle bırakırsın ve artık onu frenlemek çok zordur.

Böyle kişiliğe sahip olan bireylere ya da daha doğrusu kişilik bozukluğu olan kişilere asla sırlarınızı anlatmayın, en ufak bir münakaşada yüzünüze vurulur çünkü. Kendisiyle tartışmamaya ve uzak durmaya gayret edin. Canınızdan bezdirir inanın. Sadece kendileri doğrudur, sonsuz saygı bekleyip asla saygı göstermezler, hatalısın diye bir kelime kullanamazsın onlar hep haklıdırlar.. Çoğaltabilirim bunları. Böyle narsist insanları anlayabileceğiniz temel özelliklerinden bahsetmeye çalışıyorum. Neden mi? Çünkü hayatınızdan çıkarmanız gereken en önemli tiplerden. Yok sayanı yok sayacaksın. Böyle bir insanı değiştirmek mümkün değildir. Ortamınızı ve hayatınızı çirkinleştiren insanlardan biridir narsist insan. Sizi çok yıpratırlar bu yüzden acilen hayatınızdan çıkarın. Şimdi düşünün bakalım sizin hayatınızda kim narsist?